Aniela, Sykstus, Joanna

Ewakuacja Urzędu Gminy Kościan

17 listopada br. o godz. 9.00 przeprowadzono ewakuację wszystkich pracowników Urzędu Gminy Kościan i petentów przebywających w tym czasie w  budynku. Ewakuację zarządzono z powodu informacji o wystąpieniu nagłego bezpośredniego zagrożenia związanego z ulatniającym się gazem i pożarem. Kierująca ewakuacją, inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej, wyznaczyła pracownika urzędu, by zaalarmował syreną  pracowników Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Alarmujący  ogłosił  także komunikat o ewakuacji na wyznaczone miejsce zbiórki. Równocześnie wyznaczono pracowników urzędu do zabezpieczenia strefy zagrożenia przy wejściach do budynku od ul. Młyńskiej i od ul. Łąkowej. Na wyznaczonym miejscu zbiórki podczas ewakuacji (strefie bezpiecznej) sprawdzono stan liczebny ewakuowanych i poinformowano, że były to na szczęście tylko … ćwiczenia. Kierująca ewakuacją przy okazji ćwiczeń przypomniała jak wygląda topografia ewakuacyjna oraz zaprosiła Komendanta Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, który omówił na miejscu zbiórki zasady użycia i posługiwania się gaśnicami. Podkreślono również, że zgodnie z obowiązującą od 2008 roku instrukcją „ewakuacja polega na przemieszczeniu się ludności, zwierząt i transporcie mienia z rejonów, w których występują zagrożenia do miejsc bezpiecznych”. Z uwagi na uwarunkowania związane z rodzajem i skalą zagrożenia wyróżniamy ewakuację I, II i III stopnia oraz samoewakuację, która polega na przemieszczeniu się ludności z rejonów, w których może wystąpić lub wystąpiło bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, poza strefę zagrożenia. Prowadzona jest przede wszystkim w oparciu o własne możliwości (transportowe, zakwaterowania, itp.).