Aniela, Sykstus, Joanna

Dzień ze sztuką w Starym Luboszu

W dniu 12 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starym Luboszu odbył się festyn rodzinny zorganizowany pod hasłem „DZIEŃ ZE SZTUKĄ”. Zgromadzonych powitała pani dyrektor Iwona Gaertig, która zaprosiła zarówno uczniów jak i  przybyłych gości do aktywnego uczestnictwa w zabawie oraz udziału w warsztatach artystycznych.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji przygotowanych przez poszczególne klasy. Na samym początku wystąpili uczniowie klasy III, którzy zaprezentowali grę na instrumentach perkusyjnych a uczniowie z klas IV – VI zespołowo zagrali utwór na fletach. Następnie klasę Ib można było zobaczyć  w przedstawieniu pt. „Jak rozweselić Ziemię”. Niezwykłe umiejętności gry na skrzypcach i śpiewu ludowego zaprezentowała Dominika Poprawa z koleżankami z Kapeli Dudziarskiej Sokoły. Wyjątkowy talent taneczny zaprezentowali Adrianna Wawrzyniak i Jakub Plackowski.  Po uroczystych występach uczestnicy „DNIA ZE SZTUKĄ” zostali zaproszeni do udziału w warsztatach artystycznych.

Pomysł warsztatów i prezentacji dorobku artystycznego uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły zrodził się pod wpływem wieloletnich działań artystycznych prowadzonych przez panią Paulinę Hermanowską. Zajęcia okazują się doskonałą międzypokoleniową zabawą, która pobudza wyobraźnię, motywuje do działania, pozwala ciekawie spędzać czas jak również poznać siłę twórczego  działania. Jest wspaniałym sposobem na wyzwolenie  inwencji  i pozytywnej energii. W niedzielne popołudnie, szkolne sale i korytarze wypełniły się chętnymi  pragnącymi uczestniczyć w artystycznych działaniach. W poszczególnych salach odbywały się warsztaty: zdobienie drewna techniką decoupage, ozdabianie papierowych torebek, malowanie na szkle, wykonywanie biżuterii z kuleczek filcowych, warsztaty haftu oraz malowanie twarzy kolorowymi farbami.

Ponadto została przygotowana wystawa haftów. Swoje prace zaprezentowały panie: Danuta Maćkowiak, Magdalena Sicińska, Grażyna Dobraś, Hanna Włodarczak, Anna Andrzejewska oraz Julia Łukaszewska i Julia Werner. Na wystawie znalazła się bogata kolekcja prac zdobionych techniką decoupage, które powstały podczas całorocznych warsztatów. Swoje dzieła prezentowały panie: Izabela Lewandowska, Adela Mikołajczak, Paulina Mądra, Ewelina Mielcarek, Kinga Mazurek oraz Wiktoria Przybylska. Natomiast Oliwia Poprawa uczennica kl. V podczas pierwszej swojej wystawy zaprezentowała prace wykonane starą, tradycyjną japońską techniką składania papieru – origami.  Podczas uroczystości można było w kawiarence, skosztować przepysznych ciast przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń.

Na zakończenie uroczystości grupa teatralna zaprezentowała przedstawienie pt. „Romeo i Julia”. Autorką scenariusza jest uczennica klasy VI Joanna Hałasowska, która zagrała też główną rolę. Na zakończenie uczniowie klas IV-VI wykonali grupowy taniec belgijski. „DZIEŃ ZE SZTUKĄ” okazał się wspaniałą okazją na poznanie różnych technik artystycznych, w których mogły sprawdzić się zarówno  dzieci jak i dorośli,  którzy wykonali 120 prac. Każdy uczestnik warsztatów opuszczając szkolne mury mógł pochwalić się niezwykłą pamiątką - samodzielnie wykonaną zakładką do książki, barwną torebką na prezenty, filcową biżuterią czy też malowidłem wykonanym na szkle.