Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
kwietnia
piątek
Adolf, Leon, Tymon
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Podziękowali za zebrane plony

     „Gościnna jest Wielkopolska, tę prawdę każdy zna…
     I piękna jest Wielkopolska i Pana Tadeusza szlak.”

     Tymi przepięknymi słowami pieśni promującej turystyczny szlak „Podróże z Panem Tadeuszem” rozpoczęły się uroczystości dożynek gminnych 31.08.2014 roku w Racocie.

GALERIA

     Uroczystości rozpoczęły się przejściem barwnego korowodu dożynkowego na stadion hippiczny. Następnie o 15.00 odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych i uroczysta polowa Msza Święta, która odprawił miejscowy proboszcz ks. Stanisław Tokarski.

     W homilii podziękowano wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy. Po Mszy Świętej prowadzący imprezę dożynkową – Pani Iwona Gaertig i Pan Marek Ptak – powitali licznie zaproszonych gości.

     Część artystyczną uroczystości rozpoczął tradycyjny polonez w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu. Następnie Starostowie Dożynkowi: Pani Eugenia Marciniak z Ignacewa oraz Maciej Miszkiewicz z Czarkowa przekazali na ręce Henryka Bartoszewskiego - Wójta Gminy Kościan oraz Jana Szczepaniaka – Przewodniczącego Rady Gminy Kościan wieniec dożynkowy oraz chleb dożynkowy wykonanego z tegorocznego zboża. Starym obrzędem wieniec został obtańczony przez Panie z Klubu Seniora „Bursztyn” ze Starego Lubosza oraz Wójta i Przewodniczącego Rady. W obtańcowaniu wieńca brali udział również Ksiądz Proboszcz oraz Andrzej Przybyła – Zastępca Wójta Gminy Kościan. W części obrzędowej okolicznościowe chleby otrzymały również delegacje poszczególnych wsi.

     Jak obyczaj każe stary, chleby dożynkowe, które zostały poświęcone podczas Mszy zostały przez samorządowców sprawiedliwie podzielone wśród uczestników uroczystości. Jako, że dożynki to nie tylko święto rolników, ale i sadowników w tym samym czasie Panie z miejscowego Klubu Seniora obdarowywały zebranych tradycyjnym drożdżowym plackiem z owocami.

     W części artystycznej zaprezentowała się młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starym w inscenizacji „Od ziarenka do bochenka.” Inscenizację do dźwięków muzyki „Cztery pory roku” Vivaldiego uczniowie przygotowywali pod czujnym okiem Pani Dominiki Cwojdzińskiej oraz Pani Anny Ptak. Następnie krótki recital zaprezentowali Państwo Myler.

     W dalszej części programu odbył się koncert Andrzeja Rybińskiego, który wraz z liczną widownią „Nie liczy godzin i lat”. Nie zabrakło również przebojów z dawnych lat: „Pocieszanka” czy „Czas relaksu”. Występ zachęcił do zabawy licznie zebranych mieszkańców miasta i gminy Kościan, a także ich rodziny i znajomych, którzy bawili się przy energicznych rytmach grupy Nikos Rusketos & greckiej grupy Orfeusz. Ze względu na panującą deszczową aurę zrezygnowano z zabawy tanecznej.

     Przez cały czas trwania dożynek można było zapoznać się ze stoiskami: Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska”; Klubów Seniora „Bursztyn” ze Starego Lubosza, „Złota Jesień” z Racotu, które wystawiały swoje prace artystyczne; Banku Spółdzielczego w Kościanie oraz Oriflame. Szeroką ofertę maszyn rolniczych przygotowała również kościańska firma AGROMEP.

     Wystawcy zadbali również o uciechę dla ciała przy stoiskach: Pub – Bar Malibu z Racotu, , Piekarnia i Cukiernia Państwa Walenciak z szeroką ofertą lodów, KW Catering Przemysław Brych z Opalenicy, Doroty Waszak z Kościana oraz stoisk gastronomicznych z watą, popcornem czy goframi.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30