Agnieszka, Teodor, Czesław

Spotkanie informacyjne w sprawie budowy gazociągu Lwówek – Odolanów

Dnia 6 kwietnia 2016 roku w “Domu Ogrodnika” w Widziszewie odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone planowanej inwestycji polegającej na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia DN 1000 relacji Lwówek - Odolanów, w którym udział wzięli:
- przedstawiciele spółki GAZ-SYSTEM: Pan Gerard Jankowski- specjalista ds. gospodarki nieruchomościami oraz Pani Agnieszka Bochyńska- koordynator działu komunikacji,
- pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościanie: Pan Radosław Dąbrowicz- kierownik oraz Pan Marcin Buchwald- Naczelnik Wydziału,
- Pan Grzegorz Ratajczak- Inspektor ds. rolnych i gospodarki nieruchomościami Urzędu Gminy Kościan, który poprowadził spotkanie i moderował dyskusję,
- przybyli mieszkańcy.

Przedmiotowa inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo, Krobia. Drugi połączenie węzłów Krobia i Odolanów. Prace obejmą obszar dwóch województw, tj. wielkopolskiego oraz dolnośląskiego, w następujących gminach: Lwówek, Kuślin, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Kamieniec, Kościan, Krzywiń, Osieczna, Krzemieniewo, Poniec, Krobia, Pępowo, Kobylin, Zduny, Cieszków, Milicz, Sulmierzyce i Odolanów.

Inwestorem budowy gazociągu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., który jest jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa. Firma odgrywa kluczową rolę w transporcie paliw gazowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do jej zadań należy przede wszystkim:
- zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce,
- troska o bezpieczeństwo energetyczne kraju,
- administrowanie ruchem sieciowym, niezawodnością dostarczania paliw gazowych oraz czuwanie nad ich należytą jakością,
- zagwarantowanie wszystkim uczestnikom rynku gazowego równoprawnego dostępu do sieci przesyłowych,
- remont i rozbudowa istniejących instalacji z zachowaniem pełnej troski o środowisko naturalne.

Gazociąg Lwówek - Odolanów ma mieć ok. 168 km długości, będzie jednym z elementów składowych Korytarza Gazowego Północ - Południe, którego budowa jest związana z powstawaniem terminalu gazowego w Świnoujściu. Przedstawiciele firmy GAZ-SYSTEM poinformowali zebranych mieszkańców, że przez Gminę Kościan będą przebiegać 22 km gazociągu. Spółka będzie zobowiązana do corocznego odprowadzania podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie gminy.

Inwestycja będzie prowadzona w oparciu o Ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu z dnia 24 kwietnia 2009 roku. Zgodnie z jej zapisami decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu, na wniosek inwestora, wydaje właściwy miejscowo wojewoda i podlega ona natychmiastowemu wykonaniu. W związku z czym, Pan Gerard Jankowski zaznaczył, że trasa gazociągu nie ulegnie zmianie. Podkreślił również, że ustawodawca nie przewidział negocjacji w sprawie warunków dostępu do nieruchomości przy budowie gazociągu. Właścicielom gruntów, na których będą prowadzone prace budowlane, będzie przysługiwało odszkodowanie.

Gazociąg będzie budowany odcinkami, a zakończenie prac związanych z przedmiotową inwestycją przewidziano na koniec 2018 roku.

Mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjne, broszury oraz plakaty dostarczone przez spółkę GAZ-SYSTEM.
Przedstawiciele firmy wyrazili gotowość do udziału w kolejnych spotkaniach, podczas których ponownie będą odpowiadać na pytania zadawane przez mieszkańców.