Jerzy, Wojciech

XXIV Bieg Olimpijski

W sobotę, 9 września 2017 roku na gościnnym stadionie hippicznym Stadniny Koni w Racocie odbył się XXIV  Bieg Olimpijski - Racot 2017. Organizatorem imprezy był Szkolny Klub Sportowy „JANTAR” we współpracy ze Szkołą Podstawową w Racocie, a patronat honorowy sprawował Polski Komitet Olimpijski. Gośćmi biegu byli m.in. samorządowcy oraz olimpijczycy: lekkoatleta Tadeusz Kulczycki, wioślarz Grzegorz Nowak, szermierze Marian Sypniewski i Sławomir Mocek, a także młodzież ze szkół i klubów olimpijczyka z kilku województw. Celem imprezy była popularyzacja biegania i marszu wśród dzieci i dorosłych, zapobieganie chorobom układu krążenia, promocja idei olimpijskiej i Zimowych Igrzysk w Pyeongchang oraz jubileusz XXXV-lecia SKS Jantar Racot i XXX-lecia Klubu Olimpijczyka. Impreza jak zwykle rozpoczęła się ceremoniałem olimpijskim. Flagi na maszt wciągnęli uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej w Racocie. Znicz olimpijski zapalił Tadeusz Kulczycki, olimpijczyk z Monachium. Pochodnia, którą niósł ogień, jest prezentem od Greckiego Komitetu Olimpijskiego. Oficjalną formułę otwierającą bieg wygłosił Marian Sypniewski, opiekun Klubów Olimpijczyka z ramienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W XXIV Biegu Olimpijskim wzięło udział ponad półtora tysiąca osób, głównie dzieci i młodzież. Po raz ósmy w tym roku można było przejść trasę z kijkami w Olimpijskim Nordic Walking. Mottem imprezy było hasło: „jeżeli stanąłeś na starcie - to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Wszyscy, którzy ukończyli Bieg otrzymali okolicznościowe dyplomy, foldery, napoje i jabłka z sadów spółki Top Farms Wielkopolska. Podczas Biegu została przeprowadzona loteria fantowa, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne m.in. na pomoc pogorzelcom z Brzezia i wsparcie remontu kapliczek Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Wśród uczestników biegu rozlosowano wiele nagród m.in. 24 rowery od samorządowców, w tym od Wójta Gminy Kościan, oraz sponsorów, którym serdecznie dziękujemy za pomoc. Impreza otrzymała wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy Kościan oraz rzeczowe od wielu Przyjaciół Biegu Olimpijskiego uwzględnionych na okolicznościowym folderze. Imprezę zabezpieczyli ponadto strażacy z OSP w Racocie i Spytkówkach.

Autorzy zdjęć: Piotr Kaczmarek, Dariusz Borowski oraz Jerzy Kuciak.