Maria, Marcelina, Marzena

Apel o większe środki z Unii Europejskiej

Gmina Kościan popiera apel o większe środki pomocowe dla Wielkopolski w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Wielkopolska dzięki optymalnemu dotychczas wykorzystaniu środków unijnych awansowała do grupy regionów o poziomie dochodu na mieszkańca przekraczającym 75 % PKB średniej w UE. Środki dla Polski z okresu przedakcesyjnego oraz po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej umożliwiły wzrost gospodarczy oraz sfinansowanie wielu inwestycji w infrastrukturę drogową, wodociągowo-kanalizacyjną, oświatową, rekreacyjną czy energetyczną. Pozwoliły także m.in. przygotować tereny aktywizacji gospodarczej oraz sfinansować działalność wielu organizacji społecznych realizujących ciekawe projekty dla mieszkańców. Jednak potrzeby w tych dziedzinach są nadal ogromne i obniżenie puli środków dla naszego regionu o ponad połowę jest krzywdzące oraz budzi obawy o właściwy rozwój naszych miejscowości.

W związku z powyższym popieramy starania samorządu wojewódzkiego, korporacji samorządowych oraz innych miast i gmin województwa wielkopolskiego o zwiększenie poziomu alokacji funduszy unijnych dla naszego regionu w nowej perspektywie. W załączeniu przedstawiamy stanowiska innych samorządów oraz fotki z niektórych przedsięwzięć dofinansowanych ze środków unijnych w latach minionych. Liczymy, że w latach następnych będziemy mogli kontynuować zaplanowane inwestycje w ramach unijnych projektów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.