Agnieszka, Teodor, Czesław

Wspólne obchody Święta Niepodległości

Samorządy Miasta Kościana i Gminy Kościan przygotowały wspólne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościańskich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli także żołnierze i sprzęt z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym pw. NMP Wniebowziętej. Po nabożeństwie, przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Ton”, zebrani goście, poczty sztandarowe i licznie zebrani mieszkańcy Ziemi Kościańskiej przeszli na Plac Niezłomnych, gdzie przy Tablicach Pamięci odbyły się uroczystości patriotyczne i apel pamięci z salwą honorową. Na Rynku przed Ratuszem można było obejrzeć prezentację sprzętu wojskowego, dioramy historyczne z okresu 1918-1920, obozowisko i wyposażenie Wojsk Wielkopolskich oraz krótką inscenizację potyczki Wojsk Wielkopolskich z wycofującymi się Wojskami Pruskimi przygotowaną przez Kościańską Rezerwę Skautową.

Fot. Jacek Olejniczak