Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pan Edward Matczak pierwszym 100 - latkiem w Gminie Kościan

W piątek, 7 listopada 2014 roku rocznicę 100-nych urodzin obchodził Pan Edward Matczak z Widziszewa.

Z okazji tak pięknego Jubileuszu Pan Henryk Bartoszewski – Wójt Gminy Kościan wraz z Zastępcą Panem Andrzejem Przybyła oraz Panią Agnieszką Szukalską – przedstawicielką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej złożyli Szanownemu Jubilatowi, w imieniu władz samorządowych i lokalnej społeczności, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju i wielu radosnych chwil przeżywanych w kręgu najbliższych osób.

Samorządowcy wraz z bukietem kwiatów wręczyli Panu Edwardowi symboliczny upominek, list gratulacyjny oraz dwa piękne albumy przedstawiające krajobraz ziemi kościańskiej. Przekazali także życzenia od Prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Wspominano czasy, w jakich żył Pan Edward. Urodził się w 07.11.1914r. w Stanach Zjednoczonych jako jeden z siódemki dzieci Marianny i Józefa. Mając 9 lat wrócili na polskie ziemie. Pan Edward ma 8 dzieci, 14 wnuków, 26 prawnuków oraz 12 praprawnuków. Przeżył prawie całe ubiegłe stulecie wraz z jego bagażem trudnych i nieraz bolesnych doświadczeń. Jako 25-letni chłopak brał czynny udział w Kampanii Wrześniowej gdzie został pojmany i wzięty do niewoli. Jego zasługi uhonorowano licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa i Wolności czy też Dyplomem uznania za obronę ojczyzny w 1939 roku.

Do Gminy Kościan Pan Edward sprowadził się z Leszna przed trzema laty. Jest pierwszym stulatkiem w naszej gminie. Mieszka wraz z córką i zięciem, ciesząc się dobrym zdrowiem.

Pan Edward jest człowiekiem z wielką energią i pogodą ducha, które od zawsze towarzyszyły mu w życiu. Często wspomina historie z czasów wojennych z taką dokładnością jakby zdarzyły się całkiem niedawno. Poza tym czyta bez okularów, lubi grać na akordeonie i harmonijce ustnej, jeszcze 5 lat temu prowadził samochód.

Gratulując wspaniałego Jubileuszu, dołączamy się do życzeń kolejnych lat w zdrowiu, szczęściu i wszelkiej pomyślności. Pragniemy również pogratulować wspaniałej rodziny, która w codziennej trosce i opiece daje najwspanialszy dowód swej miłości.