Agnieszka, Teodor, Czesław

Odznaczenie Romana Podgórskiego tytułem "Zasłużony dla Gminy Kościan"

Laureatem honorowego Tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan” został Roman Podgórski ze Starych Oborzysk. Jego kandydaturę zgłosiła Rada Gminy Kościan. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Kapitułę składającą się z poprzednich laureatów tego Tytułu, która jednogłośnie uznała, że Pan Roman Podgórski swoją pracą i działalnością społeczną położył duże zasługi dla rozwoju Gminy Kościan i jej mieszkańców. Na sesji w dniu 21 grudnia 2016 r. Rada Gminy Kościan podjęła stosowną uchwałę o nadaniu Tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan” Romanowi Podgórskiemu. Statuetkę wręczono podczas tegorocznego Spotkania Noworocznego.

Pan Roman Podgórski swoją współpracę z Gminą Kościan rozpoczął 1 września 1981 roku jako nauczyciel Szkoły Podstawowej w Kiełczewie. W roku 1993 objął stanowisko dyrektora Szkoły w Kokorzynie, a w 2000 roku została mu powierzona funkcja dyrektora Gimnazjum w Starych Oborzyskach. Był nauczycielem i dyrektorem o wysokich kwalifikacjach, sumiennie realizującym zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem. Dzięki jego inicjatywie i kreatywności oraz bardzo dobrej współpracy z Radą Pedagogiczną w zakresie postępu pedagogicznego szkoła posiada bogato wyposażone pracownie w sprzęt multimedialny, oraz sportowy, stając się nowoczesna placówką oświatową na miarę XXI wieku. Był inspiratorem wielu działań o charakterze dydaktycznym i opiekuńczo – wychowawczym, które przyczyniały się do uzyskiwania przez szkołę wielu osiągnięć. Stwarzał bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, tworząc w ten sposób warunki do rozwijania samodzielnej pracy uczniów. Dzięki jego inicjatywie w szkole powstał, a następnie rozwinął swoją działalność wolontariat. Szkoła współpracuje z Domem Opieki Społecznej w Jarogniewicach i Starych Oborzyskach, z oddziałem dziecięcym w kościańskim szpitalu, prowadzi motyli Wolontariat, współpracuje ze schroniskiem dla zwierząt w Gaju. Ukoronowaniem jego pracy wolontariackiej było otrzymanie przez szkołę w roku 2009 statuetki Samarytanina. Interesował się losami absolwentów wspierając ich w rozwoju edukacyjnym i zawodowym. W zakresie tworzenia warunków do rozwijania samorządnej i samodzielnej pracy uczniów dbał o działalność Samorządu Uczniowskiego, respektując jego uprawnienia. Podczas jego pracy w Gimnazjum w Starych Oborzyskach szkoła realizowała wiele projektów edukacyjnych finansowanych ze środków zewnętrznych, unijnych i krajowych, takich jak Comenius, e-Szkoła Wielkopolska, Uczeń Online, Mistrzowie Kodowania. Pod jego kierunkiem przez wiele lat gimnazjum prowadziło i prowadzi wymianę ze szkołą z czeskiego Bohdalowa. Założył także i jest do tej pory prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego w Starych Oborzyskach.

Jako dyrektor szkoły i aktywny członek Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wnikliwie diagnozował środowisko uczniowskie w zakresie zagrożeń uzależnieniami. Pozyskiwał środki finansowe na udzielanie pomocy młodzieży pozostającej w trudnej sytuacji materialnej.

Równolegle do pracy zawodowej Roman Podgórski wypełniał społeczną służbę w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Oborzyskach. Nawiązał współpracę ze strażakami z Czech. Wymiana strażaków czeskich i ze Starych Oborzysk funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Uczestniczył również w organizacji Europejskich i Krajowych Zawodów Sikawek Konnych. Odpowiedzialny był za pobyt delegacji strażaków, uczestniczył w przygotowaniach programu pobytu wszystkich zagranicznych drużyn i delegacji. Kilkukrotnie organizował Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom" w Gimnazjum w Starych Oborzyskach. Jego wychowankowie wygrywali ten Turniej na szczeblu gminnym i powiatowym, i zajmowali czołowe lokaty na szczeblu wojewódzkim. Udzielał wszelkiej pomocy OSP Stare Oborzyska przy renowacji zabytkowej sikawki konnej, dzięki czemu jednostka OSP Stare Oborzyska ma możliwość startu w Europejskich i Krajowych Zawodach Sikawek Konnych, wystawiając dwie drużyny: męską i kobiecą. Wspomagał drużyny pożarnicze współorganizując letnie obozy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz uczestniczył z grupami w ich wymianie z Czechami i Węgrami. Za swoje zasługi na tym polu otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Roman Podgórski jest członkiem Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska, w którym od wielu lat jest współorganizatorem rowerowych obozów młodzieżowych. Jest ponadto członkiem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”, gdzie przez kilka lat był członkiem Rady opiniującej i oceniającej wnioski podmiotów ubiegających się o środki unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest także członkiem Zarządu Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan, w którym skutecznie realizuje różnorodne projekty. W latach 2010-2014 był radnym powiatu kościańskiego. Obecnie jest oświatowym emerytem, ale jak deklaruje, swoją wiedzę i umiejętności nadal chce spożytkować na rzecz lokalnej społeczności w myśl hasła: „Gmina Kościan – Tu warto mieszkać, pracować i działać”.