Agnieszka, Teodor, Czesław

Rocznica powstania Szarych Szeregów

W czwartek, 25 września 2014 roku, w przededniu 75. rocznicy powołania do życia Szarych Szeregów, władze Powiatu Kościańskiego, harcerze i mieszkańcy Kościana składając kwiaty pod pomnikiem Floriana Marciniaka w Kościanie oddali hołd wszystkim harcerzom walczącym z okupantami.

W uroczystości upamiętniającej powołanie do życia przez Naczelną Radę Harcerską Szarych Szeregów, oprócz harcerzy i mieszkańców Kościana, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu kościańskiego: Starosta Kościański Andrzej Jęcz, Wicestarosta Kościański Edward Strzymiński, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Iwona Bereszyńska, Burmistrz Miasta Kościana Michał Jurga, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Piotr Ruszkiewicz oraz Zastępca Wójta Gminy Kościan Andrzej Przybyła.

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego. Organizacja została powołana do życia 27 września 1939 roku przez Naczelną Radę Harcerską, by walczyć z okupantem. Pierwszym naczelnikiem Szarych Szeregów został urodzony w Gorzycach (gmina Czempiń) Florian Marciniak, zamordowany później przez Niemców w obozie Gross-Rosen.

źródło: www.powiatkoscian.pl