Adolf, Leon, Tymon

Racot centrum olimpizmu

W piątek, 17 kwietnia br. w hali sportowej w Racocie odbyły się Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. Racot po raz drugi był organizatorem tych obchodów, pierwszy raz w roku 1992. Na tą okoliczność Racot zaszczyciło swą obecnością ponad trzydziestu sportowców na czele ze złotymi medalistami olimpijskimi Otylią Jędrzejczak, Renatą Mauer-Różańską, Jerzym Kaczmarkiem, Tomaszem Kucharskim oraz Michałem Jelińskim. Obecni byli także parlamentarzyści, władze regionalne i samorządowe, działacze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, reprezentacje klubów olimpijczyka i szkół im. Polskich Olimpijczyków. Impreza rozpoczęła się ceremoniałem olimpijskim. Wprowadzono i wciągnięto na maszt flagi narodową i olimpijską. Symboliczny ogień olimpijski wniósł Jan Szymański, brązowy medalista w łyżwiarskie szybkim z Soczi. Apel olimpijski odczytał Sebastian Wasielewski – lekkoatleta i uczeń Gimnazjum w Racocie. Okolicznościowe wystąpienia przygotowali Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki, Wojewoda Wielkopolski – Piotr Florek, Starosta Kościański – Bernard Turski, Wójt Gminy Kościan – Andrzej Przybyła. Wiersze o tematyce olimpijskiej recytowały uczennice Gimnazjum w Racocie. Podczas uroczystości wręczono medale i wyróżnienia wybitnym działaczom sportowym oraz osobom wspierającym rozwój sportu powszechnego, o które wnioskował SKS Jantar Racot.

Krzyże Zasługi otrzymali: złoty Maria Mróz, brązowe Artur Opas, Danuta Strzelczyk i Tomasz Szymański. Medalem „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” nagrodzono profesora Wojciecha Lipońskiego. Medale „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” otrzymali: złote Andrzej Kuczyński, Jerzy Kuciak, Mirosław Duda, srebrny Jarosław Górny, brązowe Ryszard Maj, Czesław Szczepaniak, Leszek Kaszuba i Damian Szymczak. Medalami Komisji Edukacji Narodowej wyróżniono nauczycieli: Piotra Kaczmarka, Mariusza Lutomskiego, Marzenę Kowalczyk, Jerzego Gaszka, Dariusza Górskiego, Grzegorza Nowaka, Alinę Szczepaniak. Medalami „Przyjaciel Sportu Szkolnego” wyróżniono Wojewodę Wielkopolskiego – Piotra Florka, byłego Wójta Gminy Kościan – Henryka Bartoszewskiego, Prezesa Stadniny Koni Racot – Jacka Ługowskiego. Medalami „Za zasługi w rozwoju sportu szkolnego” nagrodzono indywidualnie Romana Podgórskiego, Ewę Pomes i Aldonę Rajewską, a zbiorowo – Urząd Miasta Leszna. W okolicznościowych pokazach sportowo-artystycznych wystąpili młodzi karatecy z klubów Gottsu Kościan i Satori Leszno, piłkarze z grupy Bambini PKS Racot i orlicy z UKS Czwórka Kościan, a także grupy gimnastyczno-taneczne z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Racocie, a pokaz break-dance zaprezentował Adrian Szczepaniak z Darnowa.

Przygotowano także okolicznościowe wystawy zdjęć, m.in. poświęconą tragicznie zmarłemu w katastrofie smoleńskiej Prezesowi PKOl, Piotrowi Nurowskiemu. Na koniec nastąpiła promocja książki pt. „50 niesamowitych wojaży Jantara Racot Barcelona 1992-Londyn 2012”, publikacji będącej dorobkiem i kwintesencją pracy Jantara z młodzieżą w dziedzinie promocji idei olimpijskiej oraz wdrażania zasad fair play w życiu i sporcie.

Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka zakończyły sobotnie Wiosenne Biegi Przełajowe na racockim hipodromie, w których wzięło udział i wystartowało blisko tysiąc uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych. Organizatorem zawodów był Szkolny Klub Sportowy Jantar Racot przy pomocy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Racocie i Spytkówkach, Rady Sołeckiej w Osieku, IV Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku. Impreza uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Gminy Kościan oraz sponsorów. (md)