Aleks, Grzegorz, Aleksander

Otwarcie stacji transformatorowej w Widziszewie

W dniu 17 czerwca, w Widziszewie miało miejsce uroczyste otwarcie stacji transformatorowej. W uroczystości wziął udział Jacek Głowacki Prezes Polenergii oraz przedstawiciele samorządu Gminy Śmigiel i Gminy Kościan. Nowa stacja transformatorowa zasilona została poprzez wybudowaną przez Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o. dwutorową linię napowietrzno – kablową 110kV. Obiekt wyposażony został w dwa transformatory o mocy 16MVA oraz dostosowany i przyłączony do sieci z mocą 2x12 MV. Rozdzielnia średniego napięcia daje możliwość wyprowadzenia 8 linii zasilających SN dla zainteresowanych obszarem inwestorów. W miarę rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną będzie można wyposażyć w dwa transformatory 25MVA. Wraz ze stacją do użytku oddana została również napowietrzna kablowa linia zasilająca 110 kV.

Na chwilę obecną do nowej stacji transformatorowej podłączona jest fabryka dachówek ceramicznych CREATON. W ostatnim czasie Gmina Kościan wystąpiła do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o rozszerzenie specjalnej strefy o kolejne grunty, które również będą mogły być zasilane z nowego GPZ w Widziszewie. W najbliższych dniach odbędzie się robocze spotkanie przedstawicieli Polenergii i  inwestorów w Urzędzie Gminy w sprawie uzgodnień dotyczących budowy linii rozdzielczej i warunków doprowadzenia energii elektrycznej do przygotowywanych terenów inwestycyjnych. Energia elektryczna, lokalny gaz ziemny i nowo wybudowana  droga są głównymi atutami Strefy Gospodarczej w Widziszewie. Wprowadzenie kolejnych działek do WSSE Invest- Park na pewno zwiększy liczbę zainteresowanych nowych inwestorów.