Adolf, Leon, Tymon

Nowo wyszkoleni szeregowcy

W słoneczną sobotę, 5 lipca 2014r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie egzaminami teoretycznym i praktycznym zakończyła Szkolenie podstawowe jednoetapowe dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W szkoleniu udział brali strażacy ratownicy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonujących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i jednostek OSP typu „S” oraz „M” z terenu gminy Kościan oraz ochotnicy z miasta Kościana.

Szkolenie realizowane było na podstawie Programu Szkolenia zatwierdzonego w dn. 11 maja 2006r. przez Komendanta Głównego PSP i Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, które w tego typu kursie wynosi łącznie 104 godziny i trwało od 16 maja do 5 lipca. Celem szkolenia było przygotowanie strażaka ratownika OSP do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych, w tym nabycie umiejętności do wykonywania podstawowych czynności w ramach zastępu, podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

Podczas szkolenia kursanci zapoznali się teoretycznie i praktycznie m.in. ze sprzętem ratowniczym i podręcznym sprzętem gaśniczym, wężami i armaturą do podawania piany, drabinami pożarniczymi oraz sprzętem ochrony dróg oddechowych.

W szkoleniu uczestniczyło 26 kursantów z jednostek OSP KSRG: Racot i Kościan oraz jednostek Kokorzyn, Stary Lubosz, Choryń i Kobylniki. Zajęcia dotyczyły teoretycznego i praktycznego przygotowania słuchaczy i obejmowały między innymi specyfikę i charakter prowadzenia działań w zakresie ratownictwa: gaśniczego, technicznego i medycznego. Szkolenie było realizowane na bazie lokalowej i sprzętowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Racocie, natomiast zajęcia prowadził dh Grzegorz Stanisławiak – Komendant Gminny OSP w Kościanie. Kierownikiem kursu był mł. kpt. Jacek Donaj z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie.

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie składa serdeczne podziękowania mł. kpt. Jackowi Donajowi za pomoc w organizacji szkolenia oraz  str. Dawidowi Krysiowi za przeprowadzenie oraz cenne uwagi podczas symulowanych działań w czasie egzaminu praktycznego.