Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
kwietnia
piątek
Adolf, Leon, Tymon
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Nasze pasje - decoupage

     Współczesny człowiek poszukuje nowych form działalności, w których znajdzie ukojenie dla emocji i zapomni na chwilę o pędzącym, stresującym świecie. Ciągle jest zapotrzebowanie na naukę różnych technik zdobycznych, od tych najprostszych po bardziej zaawansowane. Aby sprostać rodzącym się wciąż potrzebom, tradycją Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu stały się warsztaty artystyczne, mające na celu kontynuację poznawania różnych technik wykonywania prac plastycznych i tworzenia małych dzieł sztuki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zdobienia drewna techniką decoupage. W ciągu ostatnich kilku lat pod kierunkiem p. Pauliny Hertmanowskiej z tej formy działalności skorzystało kilkadziesiąt osób. W ostatnich miesiącach grono 29 osób spotykało się regularnie dwa razy w miesiącu i zdobiło drewno.

     Decoupage było praktykowane już w starożytnych Chinach, gdzie wieśniacy robili kolorowe wycinanki z papieru, którymi dekorowali okna, tworzyli papierowe lampiony, ozdabiali pudełka i inne przedmioty jako podarunki dla swoich bliskich. Stąd nazywano decoupage "sztuką biednych ludzi". Nowa metoda zdobienia szybko zyskała popularność w Europie.  Najpierw we Francji, potem w Anglii, gdzie zaczęto sprowadzać ze wschodu ozdobne przedmioty i meble, jeden z tych przedmiotów trafił do francuskiego króla, który tak zachwycił się kunsztem wykonania, że zaczęto sprowadzać meble. Jednocześnie  królewskie damy dworu zaczęły  ozdabiać tą techniką przedmioty codziennego użytku. Swój największy rozkwit decoupage osiągnął w XVIII w., kie­dy w domach arystokratów angielskich furorę robił print room, pokój ozdobiony rycinami przedstawiającymi miasta europejskie, naklejanymi bezpośrednio na ściany, z dekoracjami lub ramami dookoła. Technika zdobienia przeszła wiele przemian, by w dzisiejszych czasach stać się źródłem satysfakcji z własnoręcznie udekorowanych przedmiotów.

     Jest to sztuka dekoracyjna, polega na wycinaniu elementów z papieru, serwetek, tworzeniu kompozycji i naklejaniu ich na różne przedmioty tak, aby przedmiot wyglądał na pomalowany. Dla podniesienia estetyki często stosuje się preparaty do spękań i wielokolorowe cieniowanie. Tą techniką można ozdobić każdą powierzchnię. Dzięki niej uczestnicy warsztatów wykonali piękne kuferki, szkatułki, pudełka na herbatę, koszyczki, bombki, pisanki, zakładki do książek, wieszaki. Największą radość sprawiło wszystkim ozdobienie zegarów i drewnianych serc z magicznym zamknięciem. Były one doskonałym  upominkiem dla kochanej mamy z okazji Dnia Matki.

     Zajęcia były zawsze interesujące, bogate w różnorodne motywy, zaskakujące uczestników bogactwem kolorów i kompozycji. Podstawowym założeniem zapewniającym powodzenie celów programowych spotkań była aktywna postawa wszystkich uczestników. Kawa, herbata, ciastka i ciasto pani Zosi stanowiły miły element wprowadzający rodzinną atmosferę. Należy również pamiętać, iż zajęcia plastyczne pełnią nieocenioną rolę relaksacyjną, rolę odskoczni od codziennych obowiązków. To przede wszystkim twórcza forma spędzania wolnego czasu i relaks. Można ją wykonywać bawiąc się serwetkami
w zaciszu domowego ogniska, ale można też spędzać czas w gronie zaprzyjaźnionych osób.

     Sekret decoupage, polega na tym, że każdy, kto pozna jej podstawy może tworzyć piękne przedmioty dla siebie i swoich bliskich. Dla wielu osób decoupage staje się nie tylko hobby i zabawą, ale także drogą do rozwinięcia swojej kreatywności, a zatem do lepszego poznania samego siebie. Sztuka ta pozwala na odkrycie w sobie twórcy, i to twórcy w całej okazałości. Bowiem od nas tylko zależy jaki motyw nakleimy na serwetnik, który postawimy w naszej jadalni. Czy zegar, który podarujemy synowi będzie prezentował luksusowe samochody czy irysy w fioletowych barwach. A może powstanie kolekcja przedmiotów zdobionych motywami roślinnymi i zwierzęcymi przeznaczona do dziecięcego pokoju. Można także mozolnie tygodniami komponować wzór z motywów wielkości monety. Wszystko zależy od wyobraźni, cierpliwości oraz inwencji.

     Wielu uczestników warsztatów mówi, że czeka na kolejne spotkanie, ponieważ przychodząc do pracowni decoupage można zatopić się w wymyślaniu kolejnego twórczego dzieła. Często jest to podarunek do bliskiej osoby. Samodzielnie ozdobiony przedmiot, unikalny i dostosowany do zainteresowań oraz ulubionej kolorystyki obdarowanego. Spotkania to czas dzielenia się swoją wiedzą, umiejętnościami z innymi. Cieszą się one popularnością nie tylko wśród uczniów naszej szkoły, ale także wśród społeczności lokalnej. Są podarunkiem dla rodziny  mieszkającej  w odległych częściach świata. W tym miejscu spotykają się przedstawiciele co najmniej 3 pokoleń i wpływając na siebie wzajemnie coś sobie darują. Starsi młodszym cierpliwość, pewną rękę, wsparcie, wysłuchanie. Młodzi ludzie zawsze mają ciekawe pomysły i nowoczesne spojrzenie nawet na dzieła klasyczne. Miło obserwować, jak uczestnicy rozwijają swoje umiejętności, jak sobie coraz lepiej radzą, jak wiele radości daje im wspólna praca, wymiana serwetek i doświadczeń.  Dzisiaj często nasze codzienne obowiązki, natłok spraw, problemów zawodowych i osobistych zostawia niewiele czasu na samodzielne tworzenie i rozwijanie często ukrytych talentów.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30