Jerzy, Wojciech

IV Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2016

W sobotę, 19 listopada 2016 roku, w hali sportowej w Racocie odbyły się IV Igrzyska Trzeciego Wieku, które zorganizowali Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy pomocy  nauczycieli i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnęli olimpijczycy wioślarz Grzegorz Nowak i hokeista na trawie Zbigniew Rachwalski, pochodnię z ogniem olimpijskim wniósł dwukrotny złoty medalista olimpijski w wioślarstwie Tomasz Kucharski. Uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób starszych z powiatów kościańskiego i leszczyńskiego. Gośćmi imprezy byli m.in. Starosta Kościański, włodarze Miasta i Gminy Kościan, a także złoty medalista olimpijski w wioślarstwie Michał Jeliński i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu olimpijczyk w hokeju na trawie – Mariusz Kubiak.

W „Igrzyskach” wzięło udział ponad 400 osób m.in. seniorzy i słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Kościana, Krzywinia, Czempinia, Śmigla, Turwi, Wyskoci, Widziszewa, Racotu, Starego i Nowego Lubosza, Starych Oborzysk, Darnowa, Kurzej Góry, Łagiewnik, Kiełczewa, Kokorzyna, Choryni, Leszna, Wschowy. Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do zaliczenia 5 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Ponadto podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje seniorów z Gminy Kościan wzięły udział w turniejowych zmaganiach rzutów do kosza, strzałów na minibramkę i rzutów do celu. Zwyciężyła drużyna z Klubu Seniora z Wyskoci, wyprzedzając Racot i Kokorzyn. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatorów i sponsorów. Na koniec odbył się pokazowy mecz piłkarski, w którym udział wzięły dwie drużyny złożone z olimpijczyków i samorządowców. W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Tegoroczne „Igrzyska” uzyskały dofinansowanie ze środków Powiatu Kościańskiego i Fundacji LOTTO „Milion Marzeń”. Pomocy finansowej udzieliła ponadto Gmina Kościan poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Nadleśnictwo Kościan, a rzeczowej samorządowcy z terenu powiatu kościańskiego oraz firmy: EuroComfort Leszno, Bejot Manieczki, Hermes Włoszakowice, Magik Pianowo, Danko Choryń. (md)