Julia, Erwina, Benedykt

Henryk Bartoszewski "Zasłużony dla Gminy Kościan"

Podczas Spotkania Noworocznego, które odbyło się 5 stycznia 2015r. w Racocie miało miejsce nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan.” Wniosek o nadanie tego odznaczenia dla Henryka Bartoszewskiego przedstawiciel gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła wraz z 849 mieszkańcami gminy. Kapituła pozytywnie przychyliła się do przedstawionego wniosku, a radni podczas II sesji Rady Gminy podjęli stosowną uchwałę.

Pan Henryk Bartoszewski jest niezwykle zaangażowanym działaczem publicznym i społecznym. Jego działalność publiczna znana jest przede wszystkim w środowisku samorządowym. Od 1990 roku sprawował funkcję Wójta Gminy Kościan. Do Jego znacznych zasług należy przede wszystkim skanalizowanie prawie 90% gminy, głównie w miejscowościach objętych Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych co stanowi ponad 100 km sieci kanalizacji sanitarnej. Ponadto wybudowano cztery nowoczesne Stacje Uzdatniania Wody w Widziszewie, Katarzyninie, Starych Oborzyskach i Mikoszkach, trzy oczyszczalnie ścieków w Nowym Dębcu, Racocie i Starych Oborzyskach. W celu zapewnienia stabilnej dostawy wody wybudowano sieci tranzytowe pomiędzy miejscowościami Katarzynin – Racot, Katarzynin – Gryżyna, Gryżyna – Nielęgowo, Nielęgowo – Nacław, Stare Oborzyska – Pianowo. W znacznym stopniu zminimalizowano ilość sieci azbestowo – cementowej na szczelne systemy wodociągowe z rur PE.

Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu potrafił przekonać Radę Gminy do wybudowania w latach 2000-2002 nowoczesnych szkół: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Starych Oborzyskach i Gimnazjum w Racocie. Wymienione obiekty należą do najnowocześniejszych na terenie powiatu i województwa. Ponadto wszystkie szkoły na terenie gminy posiadają zaplecze sportowe w postaci sal sportowych, boisk czy obiektów towarzyszących. Swoją osobą, wielkim autorytetem przyciągnął osoby, które pomogły wybudować wymienione obiekty. Jego wielkim osiągnięciem jest doprowadzenie do wybudowania najnowocześniejszej i największej Kopalni Gazu Ziemnego w Polsce, która została oddana do użytku w roku 2002 i stanowi największy atut przy powstających inwestycjach na terenie gminy i powiatu. Obszar gminy został w całości zgazyfikowany w przeciągu trzech lat,  co swego czasu stanowiło rekord Polski. Z jego inicjatywy w kadencji 1990 – 1994 prawie wszyscy mieszkańcy Gminy Kościan uzyskali możliwość podłączenia się do sieci telekomunikacyjnej, co w owym czasie było rzeczą niespotykaną w gminach wiejskich w kraju.

Jest cenionym i oddanym społecznikiem. Właściwe widzenie spraw ochrony przeciwpożarowej pozwala na jej dynamiczny rozwój. Jest inicjatorem organizacji imprez nie tylko strażackich, ale też kulturalnych czy sportowo-rekreacyjnych. Dzięki swojej docierającej do szerokich mas działalności społecznej znalazł uznanie społeczeństwa.

Pełni społeczną funkcję Przewodniczącego Rady Lokalnej Grupy Działania ,,Gościnna Wielkopolska’’, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie, V-ce Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Wielkopolskiego. Działalność społeczna oraz pełnione funkcje w organizacjach publicznych pochłaniają wiele czasu przede wszystkim rodzinnego. Pomimo tego nie oczekuje w zamian żadnej satysfakcji osobistej. Oceniając na podstawie powyższych osiągnięć działalność Pana Henryka Bartoszewskiego należy stwierdzić, że przyczynił się On znacząco do rozwoju Gminy Kościan.