Aniela, Sykstus, Joanna

Gimnazjaliści ze Starych Oborzysk na wymianie

W dniach od 12 do 14 czerwca b.r. 50 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach wyjechała do partnerskiej szkoły z miejscowości Bohdalov na Morawach (Czechy). Dla większości gimnazjalistów wyjazd był nagrodą za osiągnięcia w nauce, konkursach, zawodach sportowych, za bardo dobre zachowanie i aktywną działalność w SU lub w szkolnym wolontariacie.

Gospodarze przygotowali bardzo bogaty program pobytu. Uczniowie z Oborzysk zwiedzili Jihlave z Kościółem św. Jakuba Starszego oraz Žďár nad Sázavouw, z jego największą atrakcją turystyczną Kościołem pątniczym pw. św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1994 roku. W asyście przewodników, uczniów z Bohdalova, zapoznali się także z zabytkami Bohdalova.

Dyrektor szkoły p. Dagmara Laštovičková wraz nauczycielami przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, podczas których młodzież mogła wykazać się m.in. wiedzą z zakresu ekologii, geografii i historii Czech oraz znajomością języka angielskiego i języka partnerskiego kraju. Wyjątkowe były także zajęcia artystyczne i konkurencje sprawnościowe.

Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia sportowe. Rozegrany został mecz piłki nożnej chłopców oraz mecz w ringo dziewcząt. Lepszymi okazali się chłopcy, którzy wygrali z reprezentacją szkoły w Bohdalovie. Natomiast w ringo wgrała reprezentacja gospodarzy.  W programie wizyty nie zabrakło dyskoteki, która, jak zawsze, cieszyła się wśród młodzieży ogromną popularnością.

Podczas trwającej już dziesięć lat wymiany kolejna grupa uczniów obu szkół miała możliwość pogłębiania wiedzy o kraju partnerskim, o jego kulturze, historii i tradycjach, a także poznania walorów turystycznych regionów. Zdaniem uczniów wyjazdy również motywują do nauki języka angielskiego lub niemieckiego. Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach Roman Podgórski podkreślił, że w trwającej od 10 lat wymianie młodzieży wyjechało do Czech już łącznie ponad 600 uczniów. Dla nauczycieli spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z pracy zawodowej.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kościan z przewodniczącym Rady Gminy Kościan p. Janem Szczepaniakiem i radnym p. Eugeniuszem Ruskowiakiem. Delegację przyjął Starosta Bohdalova p. Juda Arnošt wraz z radnymi. Spotkanie było okazją do podsumowania 10 lat współpracy i wymiany doświadczeń.