Agnieszka, Teodor, Czesław

Darnowska młodzież podczas wakacji

Powiat Kościański, Wójt Gminy Kościan, sołtys wsi Darnowo  przeprowadzili imprezy  w ramach programu ”Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży” pod tytułem ”Poznaj piękno powiatu i okolic”.  Wakacyjna impreza dla dzieci  była organizowana dla upowszechniania aktywnej formy wypoczynku poprzez uczestnictwo w imprezach  sportowo - rekreacyjnych. Innym celem programowym imprez, było zorganizowanie dzieci na sportowo wolnego czasu  w okresie letnich wakacji oraz popularyzacja powszechna obrony cywilnej.

Tegoroczny program rekreacyjno-obronny, realizowany był przez trzy  dni od 8-10 lipca 2014 roku.

Pierwszego dnia zorganizowano turniej w piłkę siatkową o mistrzostwo sołectwa wsi Darnowo i nagrody ufundowane przez organizatorów. Dwuosobowe drużyny rywalizowały tego dnia do godzin nocnych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna o nazwie ”Lech Darnowo” w składzie Dawid Wasielewski i Jakub Burdyka, przed drużyną o nazwie „Bekon i Urban” w składzie Norbert Sikora i Patrykiem Urbańskim. Trzecie miejsce zajął zespół o nazwie ”Stopy olbrzyma”, w składzie Norbert Harasimczuk i Mateusz Stempel na siedem zespołów uczestniczących.

Drugi dzień uczestnicy rozpoczęli rywalizację wakacyjną na torze sprawnościowym z obrony cywilnej. Tutaj  rywalizowały w konkurencjach 3-osobe drużyny. Ocenie podlegało wykonanie, ubieranie odzieży ochronnej, masaż serca na fan tom, unieruchomienie kończyny dolnej, zakładanie indywidualnych środków górnych dróg oddechowych, wykonanie przewrotu tzw. koziołka z dobiegiem do mety.

Omówienie, prowadzenie toru sprawnościowego oraz pokaz praktyczny jak wykonywać dane zadania na torze prowadziła instruktor ds. obrony cywilnej - Bożena Szczawik-Musiał. Tuż po tym rozpoczęła się drużynowa rywalizacja. Drużyny zwycięskie ukształtowały się kolejno po sobie: Patryk Urbański, Dawid Wasilewski, Norbert Horasimczuk przed Danutą Grzesiak, Michałem Grzesiak, Szymonem Pocztarkiem. Trzecie miejsce zajęła Dryżyna: Paweł Kuraszyk, Jakub Burdyka, Kacper Dudkiewicz.

Tuż po tej rywalizacji sprawnościowej z aspektem obrony cywilnej, uczestnicy rozegrali mecz w piłkę nożną. Mecz, gdzie w jednej drużynie w składzie osobowym była pani inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej, a w drugim pani sołtys Wanda Szczepaniak. Wygrała drużyna pani sołtys z wynikiem 5:3.

Wakacyjne zajęcia w Darnowie odwiedził Andrzej Przybyła - Zastępca Wójta Gminy Kościan, który wręczył nagrody, dyplomy zwycięzcom dwudniowych rywalizacji sportowo-obronnych.

Miłym akcentem od  grupy wakacyjnej było  wręczenie inspektorowi ds. obronnych i obrony cywilnej wiązanki kwiatów jako podziękowanie za przekaz i pomoc w realizacji programu wakacyjnego. Równocześnie uczestnicy tego dnia otrzymali ulotki z obrony cywilnej, bezpieczeństwa, tj.: ”Sepsa”, ”ABC - bezpieczeństwa na wakacjach”, ”Grypa”, ”Powódź”, ”Chemiczne zatrucia-oparzenia"

Trzeciego dnia 61 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami opiekunowie wyruszyli na wycieczkę turystyczną pod tytułem ”Poznaj piękno powiatu i okolic”. Grupa oczekiwała na ten wyjazd z niecierpliwością. Pani Sylwia Sobczyk ze Stacji Badawczej w Turwi Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu zwiedzanie rozpoczęła z grupą od Kaplicy. Niezwykle dostępnie oprowadzała nas na obiekcie turewskim, omówiła historię powstania miejscowej kaplicy p.w. Michała Archanioła i pałacu. Pałac zwiedziliśmy także. W salonie jeden z uczestników przepięknie za przyzwoleniem prelegentki zagrał na historycznym pianinie, z dedykacją dla grupy.

Dzięki przychylności kierownika Grzegorza Koniecznego zwiedziliśmy Muzeum Gorzelnictwa w Turwi. Mieszczą się tu unikatowe dokumenty, przyrządy i maszyny związane z historią gorzelni. Ekspozycję  stanowią stuletnie pompy parowe oraz kocioł parowy. We wnętrzu znajdują się m.in. pompy, wodowskazy, aparaty destylacyjne, stągwie, cedzidła, elementy kadzi fermentacyjne.

Kościół rąbiński obejrzeliśmy z autokaru zza bramy. Gościnnie, w świetlicy ugościła grupę, pani sołtys wsi Rąbiń, p. Iwona Malak. Pani instruktor ds. obrony cywilnej, w tym miejscu mile przypomniała sobie wakacje z lat młodości, gdyż często przebywała tutaj w przeszłości, na wakacjach u rodziny.

Podczas przejazdu prowadzona była forma pytań o obronie cywilnej, o upominki organizatorów, np. czym alarmujemy wieś, jakie mamy zagrożenia, widzisz leżącego na ulicy co robisz, itd. Nie brakowało wśród uczestników śpiewania piosenek  wojskowych, które przygotowała p. Inspektor ds. O i OC. Piosenka pt.: ’”Bałkanica” rozweseliła nieomal wszystkich.

Łuszkowo, Zbęchy i plaża w Cichowie budziły podziw uczestników. Największą frajdę wyjazdu uczestnicy przeżyli  w Cichowie, gdyż tutaj kąpiel i pluskanie w wodzie miało swój urok. Pieczone kiełbaski i pieczywo smakowało tutaj niezwykle.

Późnym popołudniem grupa wróciła do Darnowa, wakacyjnie wypoczęta. Opinie uczestników były takie: ”Ale udana była ta wycieczka”, ”Kąpiel ,mimo przeplatającego opadu deszczu, cieszyła niezwykle uczestników”.

Organizatorom programu wakacyjnego, dziękują uczestnicy. Opinie wypowiadane  były ponad wszystko, takie: było super. Właśnie przez te dni, już wytworzyła się  ”duża więź rodzinna”. Było po prostu wakacyjnie, tym bardziej, że były to ”wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży”. Wobec tego, uroczych wakacji.

Instruktor ds. OiOC

/-/mgr B.Szczawik-Musiał