czerwca
Danuta, Emilia, Jan

77. rocznica zbrodni katyńskiej

W 1940 roku najwyższe władze sowieckie podjęły decyzję o wymordowaniu tysięcy polskich jeńców. W rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest dzień pamięci jej ofiar.

Największą część ofiar Zbrodni Katyńskiej stanowili polscy oficerowie, którzy trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 roku. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 roku. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły.

Corocznie 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia przez hitlerowców odkrycia masowych grobów w Katyniu (co miało miejsce w 1943 roku), obchodzony jest ustanowiony decyzją Sejmu RP Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W 77. rocznicę upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej delegacje Powiatu Kościańskiego, Miasta Kościana oraz Gminy Kościan złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem katyńskim znajdującym sie na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie. Gminę Kościan reprezentowali: Andrzej Przybyła - Wójt Gminy Kościan, Mirosław Duda - Zastępca Wójta oraz Jan Szczepaniak - Przewodniczący rady Gminy Kościan.

fot. www.koscian.pl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30