Aleks, Grzegorz, Aleksander

75. rocznica zbrodni katyńskiej

W poniedziałek, 13 kwietnia 2015 roku w Poznaniu odbyły się obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir, których gospodarzem był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą, sprawowaną w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie przez Księdza Biskupa Zdzisława Fortuniaka w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Kulminacyjnym momentem obchodów były uroczystości pod Pomnikiem Katynia i Sybiru, na które złożyły się wystąpienia Marszałka Marka Woźniaka oraz Prezesa Stowarzyszenia „Katyń", Apel Pamięci, Modlitwa za Poległych i Pomordowanych oraz tradycyjne składanie kwiatów u stóp Pomnika i Marsz Sybiraków. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać i ostrzegać. Jesteśmy to winni ofiarom szaleństwa i nienawiści. Jesteśmy to winni młodym, urodzonym i wychowanym w wolnym kraju– podkreślał Marszałek Marek Woźniak.

Gminę Kościan w uroczystych obchodach reprezentowali Andrzej Przybyła Wójt Gminy Kościan oraz Jan Szczepaniak Przewodniczący Rady Gminy Kościan.

Natomiast w Kościanie uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej odbyły się na Starym Cmentarzu Parafialnym. Okolicznościową wiązankę w imieniu mieszkańców Gminy Kościan złożyli Henryk Bartoszewski Zastępca Wójta Gminy Kościan oraz Marieta Szkudlarska Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kościan.