Aniela, Sykstus, Joanna

Festyn z okazji XX-lecia samorządu Gminy Kościan

Dwadzieścia lat temu, a dokładnie 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze, w pełni demokratyczne wybory samorządowe. Ten dzień stał się symbolem demokratyzacji życia społecznego, zmiany sposobu myślenia o lokalnych sprawach. Z tej okazji Gmina Kościan zorganizowała festyn rekreacyjno-kulturalny pod nazwą „Z samorządem za pan brat”, który odbył się na stadionie hippicznym w Racocie.

Impreza miała na celu integrację społeczności lokalnej, dlatego też na festyn zostali zaproszeni Nasi przyjaciele z Węgier, przedstawiciele gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” oraz reprezentacja lokalnych zespołów. Zaproszeni zostali również ci, którzy tworzyli tą historyczna chwilę czyli radni poprzednich kadencji, wszyscy obecni radni i sołtysi; Burmistrzowie, Zastępcy oraz Przewodniczący Rad gmin ościennych, a także Poseł na Sejm – Wojciech Ziemniak, Starosta, Wicerosta i Przewodnicząca Rady Powiatu. Wśród zaproszonych gości byli również byli i obecni pracownicy Urzędu Gminy Kościan.

Zanim zaczął się festyn ze swoją wiedzą o samorządzie musieli zmierzyć się uczniowie czterech gmin wchodzących w skład LGD „Gościnna Wielkopolska”, którzy skorzystali z naszego zaproszenia. Zmagania te odbywały się w pobliskim gimnazjum. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru. Ostatecznie wyniki wyglądały następująco:

Klasyfikacja indywidualna

I miejsce zajęła Daria Krzyżaniak

uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach
i odebrała nagrodę w postaci aparatu cyfrowego

II miejsce zajęła Magdalena Książyk

uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach
i odebrała nagrodę w postaci urządzenia wielofunkcyjnego – drukarki HP

III miejsce zajęła Martyna Nowak

uczennica Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie
i odebrała nagrodę w postaci radiomagnetofonu PHILIPS z odtwarzaczem CD

Klasyfikacja drużynowa

I miejsce zajęła Gmina Kościan

Skład drużyny: Daria Krzyżaniak, Magdalena Książyk, Nowak Martyna
Nagrody dla każdej z uczestniczek: Plecak trekingowy

II miejsce zajęła Gmina Krzywiń

Skład drużyny: Katarzyna Durek, Maria Marcinkowska, Anna Michałowicz – uczennice Zespołu Szkół w Krzywiniu
Nagrody dla każdej z uczestniczek: Śpiwór oraz upominki Gminy Kościan m.in. parasol, torba bawełniana, kubek, długopis i koszulka

III miejsce zajęła Gmina Dolsk

Skład drużyny: Marlena Drożdżyńska, Andżelika Jankowiak, Jakub Kubiak
uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku
Nagrody dla każdego z uczestników:
Plecak turystyczny SEMi LINE 45l, radiobudzik z cyfrowym wyświetlaczem

IV miejsce zajęła Gmina Pępowo

Skład drużyny: Maciej Grobelny, Szymon Mieszkała, Mikołaj Nadolny
uczniowie Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pępowie
Nagrody dla każdego z uczestników: Pen Drive 8GB firmy KINGSTON

Wyniki zostały ogłoszone przez Henryka Bartoszewskiego - Wójta Gminy Kościan. Gratulacje i wręczenie dyplomów i nagród dokonali również Marian Poślednik – Dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” oraz Jan Szczepaniak – Przewodniczący Rady Gminy Kościan.

Podczas gdy gimnazjaliści rozwiązywali testy na stadionie hippicznym prezentowały się lokalne zespoły. Występy artystyczne rozpoczął śpiew młodzieżowego chóru działającego przy Gimnazjum w Starych Oborzyskach. Następną grupą były uczennice ze Szkoły w Starym Luboszu, które wykonały choregrafię aerobikową. Po nich na scenie mogliśmy zobaczyć zespół „Kokorzynianki”. Po śpiewie był czas na kolejny pokaz grupy aerobikowej, tym razem były to gimnazjalistki z Racotu. Po aerobiku zaprezentował się zespół „Samosie” z Darnowa. Ostatnią grupą lokalną były dzieci z zespołu „Obrzanie”, które zaprezentowały piękne ludowe tańce.

Po występach zespołów z Gminy Kościan odbył się koncert zespołu „Whiskey River”, który porwał mieszkańców gminy w rytmy country. Cała scenografia była również w stylu Dzikiego Zachodu poczynając od prowadzącego całą imprezę po byka, na którym można było spróbować swoich sił w „ujeżdżaniu”. Na zakończenie odbył się koncert zespołu „Bier Boys”, który gra muzykę stylizowana folklorem Alpejskich Gór, z zachowaniem pełnego brzmienia - trąbki, akordeonu, gitary akustycznej, klarnetu i instrumentów klawiszowych. W programie znalazły się nieśmiertelne hity biesiadne zaaranżowane w klimacie folkloru tyrolskiego.

Przez cały czas trwania imprezy można było obejrzeć wystawy prac artystycznych m.in. malarstwa, fotografii czy koronkarstwa. Można też było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, wiatrówki oraz paintball’a. Dla najmłodszych również nie zabrakło atrakcji. Mogli oni pozjeżdżać z dmuchanej zjeżdżalni, upodobnić się do postaci z ulubionych bajek poprzez malowanie twarzy. Była też możliwość spróbowania swoich sił na ściance wspinaczkowej oraz poskakać na eurobungee. Dla wszystkich lubiących konie była możliwość przejażdżki bryczką, a dla tych najmłodszych jazda na kucyku.(mn)