Agnieszka, Teodor, Czesław

30 lat samorządu Gminy Kościan

Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej i wolnej Polski bez rozwoju samorządności.

Prace nad reformą samorządową zainicjowane zostały w Senacie I kadencji. Ich głównym motorem był nieżyjący już senator Jerzy Regulski, który został pełnomocnikiem rządu Tadeusza Mazowieckiego ds. reformy samorządowej. W tych działaniach wspierali go Michał Kulesza i Jerzy Stępień, nazywani ojcami reformy samorządowej. Odpowiednie ustawy - wprowadzające samorząd gminny w miejsce tzw. Rad Narodowych zostały przyjęte przez Senat w styczniu 1990 roku, a w marcu tego roku przez Sejm. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do Rad Gmin, będące jednocześnie pierwszymi po wojnie w pełni wolnymi wyborami w Polsce. W wyniku reformy powstała autentyczna wspólnota samorządowa, która ma własny majątek, niezależność prawną, a co najważniejsze – demokratycznie wyłonioną reprezentację społeczności lokalnej, która w jej imieniu podejmuje decyzje mające wpływ na rozwój naszej Małej Ojczyzny – Gminy Kościan.

30 lat samorządu Gminy Kościan to wiele działań, które uczyniły nasze codzienne życie łatwiejszym, przyjemniejszym i atrakcyjniejszym. To odwaga i mądrość radnych, a przede wszystkim włodarzy gminy w podejmowaniu ważnych i trudnych decyzji, które sprawiły, że zostaliśmy Orłami Polskiego Samorządu i zdobyliśmy statuetkę „Gminy 30-lecia Wolności RP”. Tych działań na przestrzeni lat było wiele. Gmina została zrewodociągowana. W ramach komitetów telefonizacji i gazyfikacji zbudowano infrastrukturę telekomunikacyjną i sieć gazociągu gminnego. Po przejęciu szkół zbudowano nowoczesną bazę oświatową z funkcjonalnymi salami sportowymi. Rozpoczęła się trwająca do dzisiaj sanitacja gminy. Stworzono strefy aktywizacji gospodarczej. Budowano i remontowano drogi i ulice wyposażając je w nowe nawierzchnie, odwodnienia i energooszczędne oświetlenie. Wspólnie z mieszkańcami zajęto się Odnową Wsi wykorzystując do tego środki unijne i Fundusz Sołecki. Wspierano ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe i inne organizacje pozarządowe. Przeorganizowano działalność Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podejmowano współpracę z sąsiednimi samorządami oraz gminami partnerskimi za granicą.

Gmina Kościan miała też szczęście do zarządzających nią ludzi. Od początku odrodzonego samorządu przez 24 lata gminą kierował Henryk Bartoszewski, a od 2014 roku pałeczkę z powodzeniem przejął Andrzej Przybyła. Przez siedem kolejnych kadencji zarządzanie gminą wspierali radni oraz sołtysi reprezentujący swoje środowiska. Ogrom wielu zadań był i jest możliwy do ogarnięcia dzięki dobrej, rzetelnej i skutecznej pracy naszych wykwalifikowanych i oddanych pracowników.

Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu, życzmy sobie, aby kolejne lata dla mieszkańców naszej gminy były okresem podejmowania najlepszych i trafnych decyzji oraz realizacji kolejnych zadań dla poprawy warunków życia w Gminie Kościan. Bo tu naprawdę warto mieszkać, pracować i działać. Działać w samorządzie!