Józef, Bogdan, Marek

27 lat samorządu Gminy Kościan

Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności.

W Senacie I kadencji - pierwszej izbie wybranej w całkowicie wolnych wyborach - zainicjowane zostały prace nad reformą samorządową. Ich głównym motorem był nieżyjący już senator Jerzy Regulski, który został pełnomocnikiem rządu Tadeusza Mazowieckiego ds. reformy samorządowej. W tych działaniach wspierali go Michał Kulesza i Jerzy Stępień, nazywani ojcami reformy samorządowej. Odpowiednie ustawy - wprowadzające samorząd gminny w miejsce tzw. rad narodowych, zostały przyjęte przez Senat w styczniu, a przez Sejm w marcu 1990 roku. 27 maja tego roku odbyły się pierwsze wybory do rad gmin, będące jednocześnie pierwszymi po wojnie w pełni wolnymi wyborami w Polsce.

Zdaniem prof. Regulskiego reforma polegała przede wszystkim na przełamaniu pięciu monopoli totalitarnego państwa. Pierwszy - polityczny - został przełamany dzięki wolnym wyborom. Drugi to monopol władzy - PRL była państwem jednolitej władzy państwowej - ze ściśle ustaloną hierarchią, w ramach której władze gminne podlegały władzom wojewódzkim, a te państwowym. Zostało to zmienione poprzez danie samorządom autonomii. Trzeci to monopol własności - przed 1990 rokiem terenowe organy administracji państwowej nie miały osobowości prawnej i tylko administrowały majątkiem państwowym. Tymczasem dzięki  reformie gminy otrzymały nieruchomości, majątek. Przełamanie czwartego monopolu polegało na usamodzielnieniu finansowym gmin - do tej pory działały one w ramach budżetu państwa. Piąty monopol obalony został dzięki przekazaniu samorządom pracowników zatrudnionych dotąd w administracji państwowej.

W wyniku reformy powstała autentyczna wspólnota samorządowa, która ma własny majątek, niezależność prawną, a co najważniejsze – demokratycznie wyłonioną reprezentację społeczności lokalnej, która w jej imieniu podejmuje decyzje mające wpływ na rozwój naszej Małej Ojczyzny – Gminy Kościan.

Życzmy sobie, aby kolejne lata dla mieszkańców naszej gminy było okresem podejmowania najlepszych i trafnych decyzji oraz realizacji kolejnych zadań dla poprawy warunków naszego życia.