Aniela, Sykstus, Joanna

Zawody Sikawek Konnych w Cichowie

Po raz XII w Cichowie odbyły się krajowe, a po raz IX międzynarodowe zawody sikawek konnych. Obserwował je tłum ciekawskich, a w rywalizacji wzięło udział ponad czterdzieści zespołów, w tym siedem z zagranicy.

Na końcowa ocenę miało wpływ zarówno wyszkolenie bojowe startującej ekipy, jak i jej wygląd czyli umundurowanie, dobór koni i stan techniczny sprzętu czyli sikawki. Najstarsze strażackie sikawki, które wzięły udział w zawodach pochodziły z 1850 i 1887 roku. Warto nadmienić, że tą pochodząca z 1887 roku mogą pochwalić się strażacy z Łagowa, gm. Krzywiń, którzy z powodzeniem startowali z nią w zawodach.

Nim rozpoczęły się strażackie zmagania, odbyło się uroczyste otwarcie i defilada uczestników. Zdecydowana większość zaprezentowała się w swoich mundurach z epoki. Było na co popatrzeć, zwłaszcza, że cechowała je wielka różnorodność. Każdy kraj miał w tym względzie swoje tradycje i upodobania i rygorystycznie ich przestrzegał, co było widać po zaprezentowanych ubiorach.

Poza 25 męskimi drużynami pożarniczymi z Polski, na tegorocznych zawodach zaprezentowało się 10 drużyn żeńskich i 7 z zagranicy. Przyjechali do Cichowa strażacy z Czech (cztery ekipy) Słowacji, Węgier (dwie drużyny) i Niemiec. Większość ekip przywiozła ze sobą nie tylko sikawki, ale też konie i powozy na których były one umieszczone.

Ćwiczenie bojowe było skrupulatnie oceniane przez sędziów, a polegało na pokonaniu przez cały zespół toru przeszkód, rozwinięciu węży i uruchomieniu sikawki, pompując ręcznie wodę. Zwyciężała ta ekipa, która najszybciej zgasiła symboliczny płomyk umieszczony na żerdzi wodą z sikawki.

Wśród pań najlepiej poradziła sobie drużyna OSP Chróścin (woj. łódzkie), ale warto tu przypomnieć, że startowały one w zawodach w Cichowie już po raz szósty i niejednokrotnie stawały na podium. Wśród zespołów męskich zwyciężyła ekipa z OSP Świbie z województwa śląskiego, wyprzedzając strażaków z OSP Łany (woj. opolskie) i z Jastrzębia Górnego (woj. śląskie).

Wśród zagranicznych siedmiu drużyn najlepsza okazała się drużyna z Niemiec, przed Węgrami i Słowakami oraz Czechami. W konkursie Grand Prix, w którym rywalizowały najlepsze ekipy z Polski i z zagranicy, niemiecki zespół musiał jednak uznać wyższość OSP Świbie.

Wszystkie startujące ekipy zostały nagrodzone pucharami, a zwycięzcy ponadto okazałymi pucharami i statuetkami pochodzącymi od patronów i organizatorów zawodów. Ponadto każda drużyna startująca w zawodach otrzymała okolicznościowe pocztówki, przypinane medale oraz statuetkę z okazałą sikawką.

Patronat honorowy nad Zawodami objął Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast ich organizatorami byli: Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka, Zarząd Główny Związku Ochotniczych OSP RP w Warszawie, Powiat Kościański, Samorządy Gmin: Gmina Śmigiel, Gmina Kościan, Gmina Czempiń, Miasto Kościan, Miasto i Gmina Krzywiń, Oddziały Miejsko – Gminne, Gminne Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w powiecie kościańskim, Ochotnicze Straże Pożarne w powiecie kościańskim. Komisja sędziowska IX Europejskich i XII Krajowych Zawodów Sikawek Konnych – Cichowo 2012 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów – Dh Zbigniewa Przydróżnego.