Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
10
lipca
piątek
Amelia, Filip, Witalis
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Zawody Sikawek Konnych w Cichowie

     Po raz XII w Cichowie odbyły się krajowe, a po raz IX międzynarodowe zawody sikawek konnych. Obserwował je tłum ciekawskich, a w rywalizacji wzięło udział ponad czterdzieści zespołów, w tym siedem z zagranicy.

     Na końcowa ocenę miało wpływ zarówno wyszkolenie bojowe startującej ekipy, jak i jej wygląd czyli umundurowanie, dobór koni i stan techniczny sprzętu czyli sikawki. Najstarsze strażackie sikawki, które wzięły udział w zawodach pochodziły z 1850 i 1887 roku. Warto nadmienić, że tą pochodząca z 1887 roku mogą pochwalić się strażacy z Łagowa, gm. Krzywiń, którzy z powodzeniem startowali z nią w zawodach.

     Nim rozpoczęły się strażackie zmagania, odbyło się uroczyste otwarcie i defilada uczestników. Zdecydowana większość zaprezentowała się w swoich mundurach z epoki. Było na co popatrzeć, zwłaszcza, że cechowała je wielka różnorodność. Każdy kraj miał w tym względzie swoje tradycje i upodobania i rygorystycznie ich przestrzegał, co było widać po zaprezentowanych ubiorach.

     Poza 25 męskimi drużynami pożarniczymi z Polski, na tegorocznych zawodach zaprezentowało się 10 drużyn żeńskich i 7 z zagranicy. Przyjechali do Cichowa strażacy z Czech (cztery ekipy) Słowacji, Węgier (dwie drużyny) i Niemiec. Większość ekip przywiozła ze sobą nie tylko sikawki, ale też konie i powozy na których były one umieszczone.

     Ćwiczenie bojowe było skrupulatnie oceniane przez sędziów, a polegało na pokonaniu przez cały zespół toru przeszkód, rozwinięciu węży i uruchomieniu sikawki, pompując ręcznie wodę. Zwyciężała ta ekipa, która najszybciej zgasiła symboliczny płomyk umieszczony na żerdzi wodą z sikawki.

     Wśród pań najlepiej poradziła sobie drużyna OSP Chróścin (woj. łódzkie), ale warto tu przypomnieć, że startowały one w zawodach w Cichowie już po raz szósty i niejednokrotnie stawały na podium. Wśród zespołów męskich zwyciężyła ekipa z OSP Świbie z województwa śląskiego, wyprzedzając strażaków z OSP Łany (woj. opolskie) i z Jastrzębia Górnego (woj. śląskie).

     Wśród zagranicznych siedmiu drużyn najlepsza okazała się drużyna z Niemiec, przed Węgrami i Słowakami oraz Czechami. W konkursie Grand Prix, w którym rywalizowały najlepsze ekipy z Polski i z zagranicy, niemiecki zespół musiał jednak uznać wyższość OSP Świbie.

     Wszystkie startujące ekipy zostały nagrodzone pucharami, a zwycięzcy ponadto okazałymi pucharami i statuetkami pochodzącymi od patronów i organizatorów zawodów. Ponadto każda drużyna startująca w zawodach otrzymała okolicznościowe pocztówki, przypinane medale oraz statuetkę z okazałą sikawką.

     Patronat honorowy nad Zawodami objął Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast ich organizatorami byli: Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka, Zarząd Główny Związku Ochotniczych OSP RP w Warszawie, Powiat Kościański, Samorządy Gmin: Gmina Śmigiel, Gmina Kościan, Gmina Czempiń, Miasto Kościan, Miasto i Gmina Krzywiń, Oddziały Miejsko – Gminne, Gminne Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w powiecie kościańskim, Ochotnicze Straże Pożarne w powiecie kościańskim. Komisja sędziowska IX Europejskich i XII Krajowych Zawodów Sikawek Konnych – Cichowo 2012 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów – Dh Zbigniewa Przydróżnego.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Lipiec
2020
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31