Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wizyta gimnazjalistów w czeskim Bohdalov

W dniach  17 - 19 maja grupa 44 uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach przebywała w czeskiej miejscowości Bohdalov na Morawach. Był to kolejny wyjazd gimnazjalistów z Oborzysk w ramach trwającej już dziewięć lat współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program pobytu.

Gimnazjaliści mieli możliwość zgłębiania wiedzy o kulturze, tradycji i historii Czech oraz poznali walory turystyczne tego regionu. W trakcie wizyty uczniowie z Polski zwiedzali m.in. miasto Žďár nad Sázavou z jego pięknym zabytkiem - sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora) - jeden z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych na terenie Czech. Zabytek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Drugiego dnia pobytu młodzież z Oborzysk zwiedzała Miasto Telc także wpisanego na listę  światowego dziedzictwa UNESCO.

Poza wycieczkami zaplanowano wspólne lekcje z informatyki, języka angielskiego i z plastyki oraz nauka Zumby. Największe emocje wzbudzały zawody sportowe, w tym m.in. mecz w ringo dziewcząt i piłki nożnej chłopców. Na zakończenie zajęć szkolnych i zawodów sportowych młodzież obu szkół wymieniła się drobnymi upominkami. Jak co roku miało także miejsce spotkanie uczniów z władzami samorządowymi Bohdalova. Na koniec spotkania odbyła się dyskoteka, która jak zawsze cieszyła się wśród młodzieży ogromnym powodzeniem. Kontakty z partnerską szkołą z Bohdalova nie ograniczają się tylko do wzajemnych odwiedzin. Wielu uczniów koresponduje ze sobą, o czym można było się przekonać oglądając okolicznościową wystawę kartek z życzeniami świątecznymi.

W wymianie funkcje opiekunów młodzieży pełnili: Ewa Maciesza, Aleksandra Pawlicka,  Izabela Gabryelczyk oraz Leszek Pawlicki – inicjator nawiązania współpracy sprzed dziewięciu lat. Przed wyruszeniem w drogę powrotną dyrektor gimnazjum Roman Podgórski złożył na ręce dyrektora czeskiej szkoły - Dagmary Laštovičkovej, zaproszenie do przyjazdu w przeszłym roku do Oborzysk.

Podsumowując dziewiąty rok współpracy należy stwierdzić, że w tym okresie niespełna 500 uczniów z Oborzysk wyjechało do Czech i tyle samo młodzieży z Bohdalova odwiedziło Stare Oborzyska. Stały kontakt młodzieży obu krajów, wspólny udział w wielu zajęciach sprzyja doskonaleniu znajomości języka angielskiego i niemieckiego.