Agnieszka, Teodor, Czesław

Odznaczenie dla Szkolnego Klubu Sportowego "Jantar" z Racotu

Podczas Spotkania Noworocznego, które odbyło się 5 stycznia 2012r. w Starych Oborzyskach miało miejsce nadanie pierwszego tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan.” Wniosek o nadanie tego odznaczenia dla Szkolnego Klubu Sportowego Jantar w Racocie złożył Henryk Bartoszewski – Wójt Gminy Kościan. Kapituła pozytywnie przychyliła się do przedstawionego wniosku, a radni podczas XIII sesji Rady Gminy podjęli stosowną uchwałę.

Szkolny Klub Sportowy „Jantar” w Racocie powstał w listopadzie 1982r. przy Szkole Podstawowej w liczącej około 1000 mieszkańców wsi Racot w gminie Kościan.

Jego działalność wiąże się od początku z organizowaniem wypoczynku i rekreacji  dla dzieci i młodzieży. W latach 1983-1993 odbyło się 20 biwaków w Osiecznej (za każdym razem dla około 45 osób). Od roku 1984 odbyło się w czasie ferii 20 zimowisk w Śremie dla ponad 1000 dzieci. Od 1984 roku „Jantar” kilkanaście razy wygrywał wojewódzki konkurs „Sport dla każdego”, gdzie ocenie podlegały nie tylko wyniki sportowe, ale przede wszystkim imprezy organizowane w szkole dla przeciętnego ucznia, możliwości korzystania z zajęć sportowo - rekreacyjnych, i w nagrodę brał udział w Ogólnopolskich Zlotach SKS-ów. Od 1982 roku zorganizował kilkaset wycieczek i wyjazdów krajowych oraz 44 zagraniczne. Szczególnym osiągnięciem były wyjazdy na Igrzyska Olimpijskie do Barcelony, Lillehammer, Atlanty, Nagano, Sydney, Aten, Turynu, Pekinu i Vancouver. Młodzież z Racotu pięciokrotnie spotykała się z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - Juanem Antonio Samaranchem. Od roku 1994 organizowane są wycieczki szlakiem miast olimpijskich. Te atrakcyjne wyjazdy pozwalają uczniom nie tylko mile spędzić wakacje, ale także poznać krajobraz, ludzi i kulturę innych państw. Dzięki tej idei odwiedzili już m.in. Monachium, Lozannę, Chamonix, Innsbruck, Olimpię, Paryż, Londyn, Amsterdam, Berlin, a także Wenecję, Wilno, Budapeszt, Brukselę, Wiedeń, Lizbonę, Edynburg. W październiku 2000 roku członkowie „Jantara” pojechali dwoma autokarami na spotkanie Ojca Świętego ze sportowcami świata na stadionie olimpijskim w Rzymie. Uczestniczenie wraz z naszym papieżem - Janem Pawłem II w święcie wszystkich sportowców było dla młodzieży niesamowitym przeżyciem.

Od roku 1994 w Racocie organizowany jest wrześniowy Bieg Olimpijski przyciągający rzesze sympatyków biegania. Ideę biegu świetnie ilustruje hasło: „...jeśli stanąłeś na starcie, to już zwyciężyłeś...”. W 1995 bieg otrzymał honorowy patronat MKOl-u i brało w nim udział 4000 uczestników. Od tego roku organizowane są również w kwietniu Wiosenne Biegi Przełajowe. Każda z tych imprez poprzedzana jest ceremoniałem olimpijskim (wciągnięcie flag na maszt i zapalenie znicza olimpijskiego), co jest świetną lekcją olimpizmu dla wszystkich uczestników. „Jantar” poprzez zbiórki surowców wtórnych, organizowanie balów i festynów charytatywnych pomaga w leczeniu dziecka z porażeniem mózgowym, wspiera potrzebujących oraz Domy Dziecka we Wschowie i Bodzewie. Organizuje także imprezy integracyjne z osobami niepełnosprawnymi pod hasłem „Olimpiada bez barier” oraz zawody rekreacyjne dla środowiska pod nazwą „Racockie Igrzyska”. Dla swoich członków oraz młodzieży „Jantar” ma bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności na zajęciach z pływania, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, nordic-walkingui fitnesu. Na wymienione działania klub pozyskuje fundusze przede wszystkim z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Kościan, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Kościanie i Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” w Pępowie, z powodzeniem współpracując z tymi instytucjami i organami administracji publicznej.

3 kwietnia 1987 roku powołano przy „Jantarze” Klub Olimpijczyka. Zaczęło się od zapraszania do przyjazdu sportowców i olimpijczyków. Pierwszymi gośćmi byli pływaczka Agnieszka Czopek, żużlowcy Roman Jankowski i Zenon Kasprzak, kolarz Stanisław Szozda, bokser Józef Grudzień, kanadyjkarz Marek Łbik. Do tej pory Racot odwiedziło już 160 sportowców, w tym ponad 100 uczestników igrzysk i paraolimpiad, wielu złotych medalistów m.in. Irena Szewińska, Jan Kowalczyk,  Władysław Komar, Kazimierz Górski, Mateusz Kusznierewicz, Paweł Nastula, Renata Mauer, Szymon Ziółkowski, Robert Korzeniowski, Krzysztof Ślęczka, Andrzej Wróbel.

Za swoją działalność „Jantar”, jego prezes - Wojciech Ziemniak oraz działacze otrzymali wiele wyróżnień, m.in. Złoty Medal za zasługi dla PKOl-u już w 1987 roku, wyróżnienie „Fair Play” PKOl-u za rok 1998, statuetkę „PROFI” w ogólnopolskim konkursie „Baw się z nami sportowcami” w 1999 roku, Grand Prix KRRiTV za audycję radiową o „Jantarze” pt. „Los Kibicos” w 2002 roku, Trofeum MKOl-u za promowanie sportu, kultury i nauki w roku 2010.

Dzisiaj o Racocie i Klubie Olimpijczyka „Jantar” wiedzą nie tylko na Ziemi Kościańskiej, Wielkopolsce czy Warszawie, ale w wielu innych, również zagranicznych miastach. Jest to oryginalny i unikatowy przykład olimpizmu w praktyce. Jest też wspaniała, spisana, sfotografowana i sfilmowana dokumentacja tych wszystkich dokonań.